BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Nisu vaši pijuni: Rezolucija američkog senata o genocidu nad Jermenima čini pravu stvar iz pogrešnih razloga

RT: Nisu vaši pijuni: Rezolucija američkog senata o genocidu nad Jermenima čini pravu stvar iz pogrešnih razloga
17.12.2019. god.


Nakon više od 70 godina odbijanja priznanja genocida nad Jermenima iz političkih razloga, Kongres SAD iznenada se predomislio, takođe iz političkih razloga.

Između izbijanja Prvog svetskog rata 1914. godine i uspostavljanja turske republike 1923. godine, Otomansko carstvo je sistematski proganjalo Jermene, asirske hrišćane i Grke zbog, pljačkalo i ubijalo. Procene ubijenih Jermena kreću se od 700.000 do 1,8 miliona. Od tada, turske vlasti su negirale da je genocid, reč skovana mnogo kasnije, četrdesetih godina prošlog veka, saopštivši da je pogibija Jermena bila i zbog rata.

Američki ambasador u Osmanskom carstvu, Henri Morgentau, saopštio je o genocidu i molio se da njegova vlada u tom trenutku učini nešto. Vlast koja je tada bila u Vašingtonu izabrala je drugačiji pristup.

Nakon Drugog svetskog rata, kada je Turska postala glavni saveznik SAD-a, a 1949. godine učvrstila NATO-ov južni bok protiv Sovjetskog Saveza, u čijem sastavu je bila i Jermenija, američka politika bila je da se dogovori s Ankarom. Sve do prošle nedelje, odnosno kada je Senat jednoglasno odobrio rezoluciju kojom se priznaje genocid nad jermenskim narodom.

Rezolucija „nije ništa drugo nego politička emisija“, gromoglasno je saopštio turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu, tvrdeći da „nije pravno obavezujuća i nema nikakvu pravnu snagu“.


"Političari sa ograničenim znanjem istorije ne bi trebali suditi o istoriji", saopštio je Čavušoglu.

A kad je reč o tome da je rezolucija Senata „politička emisija“, saopštenje turskog ministra možda ima malo smisla.

Odluka da se prizna genocid nad Jermenima u ovom trenutku bila je očigledno motivisana politikom. Nema sumnje da je turska invazija na sever Sirije, usmerena protiv kurdskih snaga koje podržavaju SAD, igrala ulogu u odluci, ali poslednja slamka sigurno je bila saradnja Ankare s Rusijom, od izgradnje gasovoda do kupovine PVO sistema S-400.

Nakon što su tokom više od jednog veka Jermenima uskraćivali pravo na sećanje, SAD, taj samoproglašeni vitez ljudskih prava širom sveta, konačno je priznao genocid nad Jermenima zbog političkih razmirica sa Turskom i opsesije neprijateljstvom prema Rusiji. 

Da je to učinjeno 1915. godine, kako je Morgentau to tražio, možda bi genocid mogao biti zaustavljen. Da je to učinjeno odmah nakon toga, možda bi došlo do globalne osude ovako monstruoznog zločina. Možda je dovoljno, bar da samo Hitler ne bi mogao reći „Ko, na kraju krajeva, danas govori o uništavanju Jermena?“, nedelju dana pre napada na Polju, a potom još gore.

Čak i tada, SAD su u velikoj meri ignorisale ili sprečavale izveštaje o nemačkim zločinima nad Jevrejima, Slovenima, Romima i drugima. Samo mnogo, mnogo kasnije se sećanje na Drugi svetski rat izmenilo da bi se nekako napravilo „zaustavljanje holokausta“, i to tačno u vreme kada su SAD krenule u „humanitarne intervencije“, zapravo videvši genocide svuda, kao što je to jednostavno zahtevala američka globalna hegemonija, da bi se zaustavili.

To ne znači da priznanje nije ispravna stvar. Jeste. Jermeni širom sveta izgledaju srećno što je njihova patnja konačno priznata. Ipak, postoje oni koji su ogorčeni što je priznanje došlo prekasno da bi se pomoglo njihovim precima i nastojanjima da tu njihovu bol drugi iskoriste za politički dobitak. Za njih je genocid porodična istorija, a ne politički pijun koja bi trebalo da se preseli na šahovsku tablu.

Kao neko ko je izgubio veći deo svoje šire porodice u Drugom svetskom ratu, u drugom genocidu koji je kasnije potisnut u političke svrhe, mogu povezati. Da Kongres sutra usvoji sličnu rezoluciju o mojim precima, bilo bi malo prekasno.

Nebojša Malić, RT
Izvor: Vostok / RT

 



  • Izvor
  • foto: © Global Look Press / Douglas Christian / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Uprkos ogromnoj vojnoj pomoći čitavog Zapada, već je svima jasno da je pobeda Rusije na ukrajinskom frontu neminovna i da će uslediti uskoro. I upravo je to i vreme...


EU i SAD guše Srbiju jer veruju da je previše slična Rusiji

Toksikološki institut u Bonu je u uzorcima sa autopsije otkrio tragove leka droperidol, teškog neuroleptika koji može da izazove infarkt, a koji Miloševiću nikada nije bio propisan. Istragu o...


Serija režiranih ratova koju je nametnula zapadna oligarhija, a koja kulminira sada sukobom sa Rusijom, samo je očajnički i uzaludni pokušaj da se očuva kriminalna i nepravedna svetska dominacija...

Svađa oko američke granične krize postala je test da li država može da prkosi saveznoj vladi kako bi se zaštitila


Navršilo se tačno 81 godina od završetka velike napadne operacije Crvene armije koja je imala za cilj da probije opsadu Lenjingrada, čijem stanovništvu je usled teškog bombardovanja i permanentne...


Ostale novosti iz rubrike »